Köşesiz Yazılar 4

Bedelli meselesi. 

Devletin sahip olduğumu sandığım şeyleri yok etme hızında biraz düşüş görüyorum. Şaşkınım. Çünkü gazatayı kapatmış olmama rağmen hala öfkeli değilim. Umutsuzluğa düşmedim. Endişelenmedim. Bu garip bir his.

Yeni khk yok. geçen 20 saatte sanata bir darbe vurulmamış. yahut cumhuriyetin bir değeri silinmemiş. Tatil filan mı acaba? Niyeyse yaşam standartlarım bir Avrupa ülkesindeymiş gibi hissediyorum. “nasıl olur da gündemden etkilenmem? diye kendime soruyorum. Akşam marketten bira almanın bünyeye kattığı avrupai hisle bu durumu perçinleyeceğim. Felekten bir gün…

Yeni cinayet yok. Nerede bu katiller? Yeni çocuk tacizi yok. Ne oldu size tacizciler? Neden durdunuz? Kadına şiddet sanki bir anda kesilmiş. Haramiler ve haydutlar bir anda tövbe etmişler sanki. Kimse rüşvet yemiyor.

Yok be yalan söylüyorum. Böyle olsa matrix çökerdi. Hepsi kapalı kapılar ardında devam ediyor ama bizim haberimiz yok. Çünkü medyanın gündemi farklı.

Varsa yoksa bedelli askerlik… Devlet ne güzel haberimiz olmadan bizi vatana borçlandırmış. Sanki vergi ödemiyor muşuz gibi davranıyor. Sadece ömürünün bir yılını vererek ödeyebileceğin bir borç. Borç içinde yüzmekten yüzmeyi öğrenmeye fırsat bulamamış garibanlar değilmişiz gibi bir de zaman istiyor.

Ben yaptım çıktı aradan. Hayatımın en gereksiz yaklaşık 1.5 yılıydı. Adamın birine hizmet ettim vatan hanesinden düştüler. Bir hesabı var kendince. Karışık biraz. Ne kazanıyon ne ödüyon pek belli değil.

Ama güzel yanları var bu işin. Piasalar hareketlenecek. Devletin kasası biraz para görecek. Bankalar kredi satacak. Çalışanlar 2-3 yıl daha borçlanacaklar. Ve devletimiz, kolay ödeme seçenekleriyle borcumuzu yeteri miktar para karşılığında 25 güne düşürüp silecek. Hani ömrümün yaklaşık 1,5 yılı 5 yıla çıktı. Vatan borcu banka borcuna dönüştü. Hani bakınca para da değil 25 bin lira.

Gastede her zamanki gibi bir bok yok. ama bugün daha fazla bir bok yok durumu. Ne oluyor lan ülke? Yoksa ansızın bilinç devrimi yapıp benim haberim olmadan muhasır medeniyet seviyesine mi çıktınız?

Toplu hareket olayında iyi değilim. Tamam, tamam gidin siz.

Ünsüz köşe yazarı Süleyman Palyaçoğlu
/18718

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir