Köşesiz Yazılar 5

Yıkılmadım. Ayaktayım.
Yeni sistemle baş başayım.
Zalimlere kötülere
Alıştım ben buradayım. / Meysın Kırmızıöl

Dünyanın türlü türlü hali var sözünü ilk duyduğumda da derin bir anlam taşıdığını anlamıştım. Şimdi biraz farklı bakıyorum ama gerçekten dünyanın içinde farklı bir dünya var ve bu dünyalar bakış açılarıyla şekilleniyor. 24 hazirandan sonra anladım ki toplumun büyük bir kısmının güzel gelecek anlayışı, beton, kan ve para direklerinin üzerinde yükseliyor. Sanıyorlar ki sağlam. Öyle olsun. Biz gördüğümüz enkazlardan ağzımızın payını aldık.

Bu minvalde ülkenin göğüne yükselen yeni değerler, japon pazarı kalitesinde. 5 liraya girip bir sürü şey alıyorsun ama birçoğu işe yaramaz. Geri kalanlar da öyle dandik ki ilk dokunuşta bir yeri kırılıyor ve öyle saçma bir halde evinizde yıllarca tutuyorsunuz.

Misal 16 yıl önce size hayati bir iş için lazım olan bir yapıştırıcı almışsınız, işinizi görmüş onu evin yüksek bir yerine kaldırmışsınız. 16 yıldır başka bir işe yaramamış. İçindeki kimyasal kurumuş. Yanındaki sprey kutusunun içinde hala bir şeyler var ama diğeri olmadan bir işe yaramıyor. Siz onu atmaya kıyamazken o yapıştırıcı evinizi başkasına kiraya vermiş. Olmaz ama sen yine de olmaz deme.

Değişim rüzgarlarının burnumuza taşıdığı koku 90 lardan kalma. Tanıdık bir koku. Haliç’in sembol olduğu zamanlardan kalma. Siyasetçilerin ağzından yayılıp sanata sinmiş, dine sinmiş, eğitime ve kültüre sinmiş. Bütün bir ülke kötü altyapı yüzünden bok kokuyoruz.

Bir de yeni yeni kısaltmalar girdi hayatımıza. Onlardan anladığımı da ekleyeyim ve daha fazla kafa şişirmeden işime bakayım.

OHAL: İnsanların normal yaşantılarına devam ettiği olağan yaşam şekli. Sen yine de kimliği yakında tut.

KHK : Kazık girmesi hakkında konuşamama durumu. Ne laf söyleyebiliyorsun ne de çekip çıkartabiliyorsun. Tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

CBK : Bildiğin çubuk. Türk tembelliğinin en önemli nişanı. İnternette Türk harflerinin bulunmamasından ötürü CBK olarak kısaltıldığı aşikar. Bu söz konusu çubuk, kimisi için mutluluk çubuğu. Çünkü seçimde ‘koyarken’ oldukça işlerine yaradı ama yan etkisinden bihaberler. Aynı çubuk göte yaklaştığında nasıl tepki vereceklerini merak ediyorum.

DDGM : Trenlerle ilgili bir şey. Eskiden TCDD’di. Bize vasıflarımızı hatırlatırcasına bana sadece kaynak göstermeden yazılmış bir “bakınız” yazısını anımsatıyor. Bakıyoz. Ne var?

Süleyman Palyaçoğlu
18719

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir